اتمام مرمت بازار توپخانه کرمانشاه پس از 10 سال

به گزارش وبلاگ ورزشی ها، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه از انتها عملیات مرمت و احیای راسته توپخانه بازار سنتی کرمانشاه پس از 10 سال اطلاع داد.

اتمام مرمت بازار توپخانه کرمانشاه پس از 10 سال

به گزارش وبلاگ ورزشی ها به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه، جلیل بالایی مدیر کل میراث فرهنگی کرمانشاه امروز چهارشنبه 14 آذرماه، با اشاره به شروع مرمت بازار قدیمی کرمانشاه از سال 1374 گفت: اداره کل میراث فرهنگی استان هرسال بخشی از اعتبارات خود را صرف مرمت، احیا و ساماندهی معبر اصلی این بازار می نماید.

او ادامه داد: عملیات مرمت و بازسازی این بازار که از سال 87 شروع شده بود در سال های 94 و 95 به علت نبود اعتبار متوقف شد، اما با تخصیص 800میلیون تومان اعتبار به این پروژه کار مرمت آن را از خرداد ماه امسال شروع کردیم.

او گفت: عملیات مرمت و بازسازی راسته بازار توپخانه در مساحت 13هزار مترمربع از سر در ورودی ضلع جنوبی این بازار در مجاورت دروازه چیا سرخ تا سردر ورودی ضلع شمالی بازار در تقاطع خیابان سیروس توسط اداره کل میراث فرهنگی استان کرمانشاه انتها یافت.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت: خوشبختانه بازسازی و مرمت این راسته بازار باعث شده تا مالکین سراها و کاروانسراهایی که در طول سالیان متمادی بدون استفاده و به شکل متروک مانده اند، اقدام به اخذ مجوز فعالیت تجاری با نگاه معماری سنتی همگون با ساختار راسته بازار نموده اند.

او یادآورشد: این مسئله علاوه بر بُعد اقتصادی و اشتغال زایی، به رونق بیش از پیش این راسته بازار یاری نموده است.

اتمام مرمت راسته آهنگرها و بنکدارها

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه همچنین از اتمام مرمت و احیای راسته آهنگرها و بنکدارها خبرداد و اضافه نمود: کارمرمت راسته بازار بنکدار ها و آهنگر ها به مساحت 1100 متر مربع و با اعتبار یک میلیارد و 200 میلیون تومان به اتمام رسیده، اما در قسمت آبشوران به مانع برخورده ایم که امیدواریم با یاری شهرداری و آب منطقه ای این مانع بزودی رفع گردد.بالایی با بیان اینکه کار مرمت و بازسازی راسته بازار چال حسن خان نیز با اعتبار یک میلیارد تومان شروع شده، گفت: کار مرمت و بازسازی این قسمت از بازار نیز در آینده ای نزدیک به اتمام خواهد رسید و کار تملک بخشی از بازار توپخانه نیز اکنون در حال اجرا است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت: مرمت و احیای بناهای تاریخی از اصلی ترین برنامه ها و اهداف کلیدی سازمان میراث فرهنگی است که ما نیز در همین راستا گام بر می داریم.

وی اظهارکرد: بازار سنتی کرمانشاه یا همان تاریکه بازار یکی از جاذبه های اصلی گردشگری شهر کرمانشاه است که همواره مورد توجه ویژه گردشگران داخلی و خارجی قرار می گیرد.

شالوده اصلی بازار کرمانشاه مربوط به دوره قاجار است که حدود 2250 متر طول دارد و 43 عناصر وابسته به بازار را از جمله مغازه، سرا، حمام، کاروانسرا، مسجد و... در بر می گیرد.

این بازار 18 راسته را در بر می گیرد که شامل راسته بازار بنکدارها مربوط به دوره قاجار است که در زمان محمد علی میرزا دولتشاه که در سال های 1221 تا 1237 والی کرمانشاه بوده، ساخته شده است.

منبع: میراث آریا

به "اتمام مرمت بازار توپخانه کرمانشاه پس از 10 سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتمام مرمت بازار توپخانه کرمانشاه پس از 10 سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید