دانشگاه های صنعتی شریف و شهید بهشتی دوباره تحریم شدند

رئیس دانشگاه شهید بهشتی از تحریم مجدد این دانشگاه در قالب اسناد برجامی اطلاع داد.

دانشگاه های صنعتی شریف و شهید بهشتی دوباره تحریم شدند

به گزارش ایسنا، دکتر سید حسن صدوق با اعلام این خبر، اظهار کرد: اتحادیه اروپا مجدداً تا هشت سال آینده دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه صنعتی شریف را در لیست تحریم های برجامی قرار داد و به همین دلیل مقاومت و حساسیت زیادی در انتشار مقالات علمی غیر از موضوعات فیزیک و هسته ای در مجامع بین المللی صورت می گیرد.

وی اضافه نمود: دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه صنعتی شریف در لیست تحریم های بین المللی قرار داشتند که اخیراً نیز در چارچوب اسناد برجامی تحریم شد. البته با کشورهای عضو اتحادیه اروپا مکاتباتی را انجام دادیم که نباید تحت تحریم باشیم اما هنوز این مکاتبات نتیجه نداده و همچنان تحت تحریم قرار داریم.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی گفت: دلیلی برای تحریم این دو دانشگاه وجود ندارد و این دانشگاه ها به بهانه فعالیت های هسته ای مورد تحریم اتحادیه اروپا قرار گرفته اند، اما متأسفانه اخیراً نیز تصویب شده که به مدت 8 سال مورد تحریم اسناد برجامی قرار گیرند.

دکتر صدوق گفت: متأسفانه اخیراً کشورهای خارجی در بحث انتشار مقالات این دو دانشگاه نیز حساس شده اند و حتی این حساسیت، مقالاتی بجز مقالات مرتبط با حوزه فیزیک و امور هسته ای را نیز شامل می گردد؛ یعنی تحریم ها به تمام ابعاد فعالیت های دانشگاه سرایت نموده و وقفه ای را در انتشار مقالات دانشگاه ها ایجاد نموده است. به گونه ای که تا عنوان دانشگاه شهید بهشتی مطرح می گردد در انتشار مقاله حساسیت و مقاومت زیادی نشان می دهند.

وی تاکید نمود: ما باید برای ادامه همکاری های بین المللی خود کوشش کنیم. حتی با دانشگاه فرانسه نیز همکاری هایی را در جهت ایجاد رشته مشترک شروع خواهیم کرد. در واقع ما ارتباطات بین المللی خود را به نوعی ادامه خواهیم داد؛ چرا که خوشبختانه محافل علمی و دانشگاه ها یک مقداری خارج از دایره تحریم عمل می نمایند اما در مواردی که تحولات سیاسی وجود دارد، با مشکل روبرو می شویم.

دکتر صدوق گفت: همانطور که گفتم دانشگاه شهید بهشتی از گذشته تحت تحریم اتحادیه اروپا قرار داشت اما اخیراً در مکاتبه ای که با ما انجام شده است تحت تحریم برجامی نیز قرار گرفته ایم و این موضوع به وسیله وزارت امور خارجه پیگیری می گردد.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی به مهم ترین مسائلی که دانشگاه ها در بحث تحریم با آن روبرو می شوند اشاره نمود و اضافه نمود: در بخش تجهیزات آزمایشگاهی، تحریم ها دانشگاه ها را با چالش هایی روبرو نموده است به گونه ای که ورود این تجهیزات به کشور با مسائل زیادی همراه است. ضمن اینکه دانشگاه ها در نقل و انتقال ارز در خارج از کشور دچار چالش هایی شدند و این مسائل انتقال ارز در بحث تحقیقات و اشتغالات علمی و پژوهشی دانشگاه ها تأثیر منفی گذاشته است. البته تصور نمی کنم همکاران ما به دلیل این تحریم ها از اهداف خود دست بردارند چرا که به دلیل روحیه شجاعانه ای که بین آنها وجود دارد، توان این را دارند که وضعیت ناگوار تحریم ها را پشت سر بگذارند.

منبع: همشهری آنلاین

به "دانشگاه های صنعتی شریف و شهید بهشتی دوباره تحریم شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشگاه های صنعتی شریف و شهید بهشتی دوباره تحریم شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید