فیلم نگار نوروزی منتشر شد

شماره های 195 و 196 ماهنامه تخصصی فیلمنامه نویسی فیلم نگار ویژه اسفند 97 و فروردین 98 از سوی بنیاد سینمایی فارابی منتشر شد.

فیلم نگار نوروزی منتشر شد

به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، این شماره از ماهنامه فیلم نگار در بخش های سینمای ایران، آنالیز فیلمنامه های جشنواره فیلم فجر، پرونده یک موضوع (کاتارسیس)، سینمای دنیا و فیلمنامه کامل به چاپ رسیده است.

در بخش آنالیز فیلمنامه های جشنواره فجر، نگاهی به فیلمنامه های آثار سی و هفتمین دوره جشنواره، تحلیل ساختار فیلمنامه های آثار داستانی از منظر پرده دوم یا بخش میانی، آنالیز صندلی علیت در تعدادی از فیلم ها، نقش توزیع اطلاعات در داستانگویی فیلمنامه ها، کنش شخصیت ها در بن بست های روایی، آنالیز فیلمنامه های شاخص با تمرکز بر مفهوم تحول و بازشناخت در درام و نظرسنجی بهترین فیلمنامه های جشنواره مورد آنالیز قرار گرفته است.

در بخش سینمای ایران مقایسه متری شیش و نیم با مخمصه، آنالیز فیلمنامه متری شیش و نیم با نگاهی به سینمای اجتماعی و نقد و آنالیز عناصر آن در پیوند با ساختار، نقش روایت سوبژکتیو از فراموشی تاریخ در فیلمنامه آشغال های دوست داشتنی، نقش حادثه مرکزی در شیوه روایت و نگاهی به ساز و کار کشمکش ها در فیلمنامه غلامرضا تختی و شخصیت های فیلمنامه هت تریک از منظر مکاشفه نفس و دگردیسی شخصیت چاپ شده است.

این ماهنامه به نشست جمعی پیرامون فیلم کوتاه در سینمای ایران به بهانه جشنواره فیلم تهران، معرفی و تحلیل کتاب دیالوگ و در بخش پرونده یک موضوع رابطه کاتارسیس با مفهوم فلسفی علیت در ساختار روایی کلاسیک و مدرن، سیر تحول مقدمه تا کاتارسیس در سینمای معاصر، اهمیت مفهوم کاتارسیس در فیلم نوآرها و سینمای وحشت، کاتارسیس در سینمای آزار و در سینمای ایران پرداخته است.

در بخش سینمای دنیا سیناپس فیلم های بر دروازه ابدیت، می توانی مرا ببخشی، کتاب سبز، اگر خیابان بل می توانست حرف بزند، ماری ملکه اسکاتلند و هرگز روی برنگردان دیده می گردد. در بخش از زبان فیلمنامه نویس تبادل نظر با پاول پاولیکفسکی درباره جنگ سرد و در بخش کشمکش کالبدشکافی اثرات گذشته بر حال در سینمای کریستین پتزولد، نگاهی به ترانزیت و ساختار روایی و خرد شدن انسان در جنگ قدرت در جنگ سرد چاپ شده است.

تبادل نظر با نیما جاویدی فیلمنامه نویس و کارگردان سرخ پوست و بحث رامتین شهبازی و آرش خوشخو درباره فیلمنامه رما از دیگر بخش های فیلم نگار است. همچنین در این شماره فیلمنامه های کامل رما و فرست ریفورمد منتشر شده است.

منبع: همشهری آنلاین

به "فیلم نگار نوروزی منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیلم نگار نوروزی منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید