چرا ترزا می در جهت استعفا قرار گرفته است؟

به گزارش وبلاگ ورزشی ها، بعد از سه بار رد شدن توافق برگزیت در مجلس انگلیس، تهدید اتحادیه اروپا به خروج اجباری انگلیس بدون توافق و همچنین استعفای معاون مجلسی دولت، اکنون نخست وزیر انگلیس با درخواست اعضای حزب محافظه کار در معرض استعفای اجباری قرار گرفته است.

چرا ترزا می در جهت استعفا قرار گرفته است؟

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ ورزشی ها، رسانه های انگلیسی امروز (پنجشنبه) از احتمال استعفای ترزا می نخست وزیر انگلیس طی روزهای آینده و درپی شکست مجدد شامگاه چهارشنبه او در به تصویب رساندن طرح توافق برگزیت در مجلس این کشور خبر دادند.

این در حالی است که تعداد زیادی از نمایندگان مجلس انگلیس و همچنین چند نفر از وزرای کابینه خانم می، ضمن درخواست از او برای استعفا، می گویند که خانم نخست وزیر دیگر به انتها خط رسیده و نمی تواند در این سمت باقی بماند.

اما چرا اعضای حزب محافظه کار، آنهم در میانه کش و قوس ها برای تصویب توافق خروج از اتحادیه اروپا، به ترزا می پیشنهاد داده اند که از نخست وزیری استعفا دهد؟ او تاکنون توافق برگزیت را چگونه راهنمایی نموده و اگر نهایتا این طرح راهی در مجلس انگلیس پیدا نکند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

دو روز پیش از اینکه موعد مقرر اولیه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا فرا برسد (9 فروردین 1398) خانم می وعده داد که برای به دست آوردن موافقت هم حزبی هایی که با توافق وی درخصوص برگزیت مخالف بودند، استعفا دهد.

ترزا می در آن موقع با صدایی شکننده و فاقد صلابت پیشین به کمیته نمایندگان مجلسی حزب محافظه کار گفت: می دانم که تمایلی برای یک رهبری و رویکردی جدید در فاز دوم مذاکرات برگزیت وجود دارد و من هم در برابر آن نمی ایستم... من آماده ام این شغل را زودتر از زمانی که می خواستم، ترک کنم تا کار درست را برای کشورمان انجام داده باشم.

وی البته در صحبت هایش تاریخ دقیقی برای استعفا دادن از نخست وزیری را اعلام نکرد اما بعضی کارشناسان و تحلیلگران انگلیسی احتمال می دادند که وی همزمان با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، استعفا بدهد.

ترزا می و آندرا لیدسام

از سوی دیگر، مجلس انگلیس تا کنون سه بار توافق برگزیت را که ترزا می بعد از مذاکرات فشرده با نمایندگان اتحادیه اروپا به دست آورده، رد نموده و تصویب آن را به دلایل نپذیرفته است. ابتدا در تاریخ 15 ژانویه 2019 (25 دی 97) بود که نمایندگان مجلس انگلیس با جلوداری احزاب مخالف دولت، با 432 رای مخالف (در براب 202 رای موافق) توافق خروج از اتحادیه اروپا را رد کردند.

نمایندگان مجلس انگلیس البته به ترزا می مجوز دادند که بر سر مفاد غیرقابل قبول مجلس در توافق، با اعضای اتحادیه اروپا مجددا به مذاکره بنشیند. سخنگوی ریاست شورای اروپا و امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه اما ضمن مخالفت با مذاکره مجدد، تاکید نمودند این بهترین توافقی است که لندن به دست آورده است.

در هر حالتی که بود، ترزا می توافق مجدد مذاکره شده را در تاریخ 12 مارس 2019 (21 اسفند 97) به صحن مجلس انگلیس برد که دوباره با 391 رای مخالف و 242 رای موافق مورد تصویب قرار نگرفت. خانم می اما وعده داد که قویا این نتیجه را قبول نداشته و مجلس یا باید این توافق را بپذیرد یا انگلیس بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج می گردد. نمایندگان مجلس انگلیس اما با تصویب قانونی، هرگونه خروج بدون توافق را ممنوع کردند.

مخالفت های مکرر مجلس انگلیس با توافق برگزیت، تهدید رئیس مجلس به عدم رای گیری مجدد در صورت عدم تغییر توافق و عدم مذاکره مجدد اتحادیه اروپا به ترزا می بر سر مفاد توافق، او را برآن داشت که از این اتحادیه درخواست کند تا اجرای خروج را تا 30 ژوئن (9 تیر 98) به تعویق بیاندازد. دونالد تاسک رئیس شورای اروپا اما تاکید نمود فقط به شرطی که مجلس انگلیس، توافق کنونی را تصویب کند، آنها نیز اجرای آن را به تعویق می اندازند.

پس از کشمکش های متعدد، قرار بر آن شد که در صورت تصویب توافق برگزیت در مجلس انگلیس، خروج از اتحادیه اروپا تا 22 می (31 اردیبهشت) به تعویق بیافتد. در همین اثنی اتحادیه اروپا هم مکررا تهدید می کرد که برای خروج اجباری و بدون توافق انگلیس از این سازمان آماده می گردد. اما مجلس انگلیس در تاریخ 29 مارس (9 فروردین) برای سومین بار با 344 رای مخالف و 286 رای موافق، توافق برگزیت خانم نخست وزیر را رد کرد . بعد از این اتفاق بود که سران اتحادیه اروپا در جلسه ای فوق العاده هشدار دادند که احتمالا انگلیس در 12 آوریل (23 فروردین) بدون هیچ توافقی از این اتحادیه خارج می گردد.

با درخواست مجلس انگلیس، ترزا می مجددا از اتحادیه اروپا خواست تا فرایند برگزیت را تا همان تاریخ 3 ژوئن به تعویق بیاندازند. این سازمان نیز نهایتا برای آخرین بار به انگلیس فرصت داد که یا تا تاریخ 31 اکتبر (9 آبان) توافق خروج را تصویب کند یا بدون هیچ توافقی از اتحادیه اروپا خارج گردد.

شامگاه گذشته نیز آندرا لیدسام معاون مجلسی دولت انگلیس در مخالفت با سیاست های برگزیتی ترزا می از سمت خود استعفا کرد. این استعفا پس از جلسه ای رخ داد که در آن اعضای حزب محافظه کار به خانم می هشدار دادند فقط 48 ساعت برای حفظ رهبری خود بر این حزب مهلت دارد یا باید استعفا دهد.

لیدسام در نامه استعفا خود که برای ترزا می نوشت، درباره اجرای هرنوع همه پرسی دوم درباره خروج از اتحادیه اروپا هشدار داده و گفت این مسئله می تواند دو دستگی خطرناکی در کشور ایجاد کند.

در هر صورت به نظر می رسد ترزا می در حال گذراندن ساعات آخرین شانس خود برای باقی ماندن در نخست وزیری و همچنین به تصویب رساندن توافق خروج از اتحادیه اروپا است. او به قانونگذاران انگلیسی وعده داده که اگر آنها توافق کنونی را تصویب نکنند، با اجرای همه پرسی دوم، تصویب آن را به نظر مردم انگلیس منوط می نماید.

واژه برگزیت، کوتاه شده عبارت انگلیسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا است (Britain exits the EU). در واقع فرآیند برگزیت، خارج شدن بریتانیا (انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلندشمالی) از اتحادیه ایست که قواعد تجاری، سیاسی و قضایی کشورهای عضو را رقم می زند. بریتانیا اولین کشور در این اتحادیه است که قصد خروج از آن را دارد، از این رو فرآیند خروجش با پیچیدگی هایی روبرو شده و دارای مولفه های متعددی است.

دیوید کامرون نخست وزیر سابق بریتانیا و رهبر پیشین حزب محافظه کار، پیش از انتخابات سراسری سال 2015 به مردم این کشور وعده داد همه پرسی جدایی از اتحادیه اروپا برگزار خواهد نمود. در همه پرسی ماه ژوئن سال 2016 در بریتانیا، 53 درصد از شرکت کنندگان انگلیس رای به خروج داده بودند. (جزئیات بیشتر)

منابع:

Laura Kuenssberg, (2019). Brexit: Theresa May resists calls from MPs to resign, BBC

James Tapsfield, Martin Robinson, (2019). Will Theresa May resign on Friday?, Daily Mail

Aletha Adu, Debbie White, (2019). Why has Theresa May offered to resign?, The Sun

ق

منبع: خبرگزاری فارس

به "چرا ترزا می در جهت استعفا قرار گرفته است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا ترزا می در جهت استعفا قرار گرفته است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید