آنتی بادی جدید با کاربرد تشخیص سرطان فراوری بومی شد

به گزارش وبلاگ ورزشی ها به نقل از واحد علوم و تحقیقات، مهرزاد قاری دانشجوی کارشناسی ارشد رشته زیست شناسی واحد علوم و تحقیقات گفت: EPCAM پروتئینی است که بیان آن در سلول سرطانی افزایش پیدا می نماید. این افزایش پروتئین سبب افزایش تکثیر، بقا و در نهایت جدا شدن اتصال سلول سرطانی و راهیابی به خون (متاستاز) می گردد.

آنتی بادی جدید با کاربرد تشخیص سرطان فراوری بومی شد

وی اضافه کرد: در این پروژه علیه این پروتئین آنتی بادی های منوکلونال و پلی کلونال فراوری شد که قادر است EPCAM را به صورت اختصاصی در سلول های سرطانی شناسایی کند.

این پژوهشگر درباره مزایای این نوع آنتی بادی نسبت به نمونه های مشابه، اضافه کرد: این تحقیق بر اساس فراوری آنتی بادی بر پایه طراحی پپتید (ملکولی شامل چند آمینواسید به هم متصل) اجرا شده که در این روش می توان آنتی بادی را به طور اختصاصی علیه قسمت خاصی از پروتئین طراحی و فراوری کرد.

قاری درباره نقشه طراحی گردیده برای اجرای این تحقیق گفت: این تحقیق جزئی از یک پروژه اصلی به مدیریت دکتر حجت الله ربانی بوده که هدف آن فراوری پنلی از آنتی بادی های اختصاصی برای تشخیص سرطان است.

وی در پاسخ به اینکه آیا در زمینه تجاری سازی نتیجه این تحقیق، امکان سنجی اجرا شده است، گفت: فراوری این آنتی بادی بومی است بنابراین هزینه های سنگین خرید آنتی بادی از خارج کشور را از دوش مردم برمی دارد و فراوری آن در کشور مقرون به صرفه بوده و از خروج ارز جلوگیری می نماید.

تحقیق فراوری آنتی بادی مونوکلونال و پلی کلونال علیه بیومارکر EPCAM و خصوصیات یابی آن ها و آنالیز بیان ژن EPCAM در رده های سلول سرطانی در قالب سرانجام نامه دانشجوی کارشناسی ارشد رشته زیست شناسی واحد علوم و تحقیقات به هدایت دکتر فاطمه قائمی منش عضو هیات علمی پژوهشگاه ابن سینا و دکتر غلامرضا جوادی عضو هیات علمی دانشکده علوم پایه واحد علوم و تحقیقات، و مشاوره دکتر سعیده میلانی انجام گردیده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "آنتی بادی جدید با کاربرد تشخیص سرطان فراوری بومی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنتی بادی جدید با کاربرد تشخیص سرطان فراوری بومی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید