جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا برکنار شد

به گزارش وبلاگ ورزشی ها، رئیس جمهور آمریکا، جان بولتون مشاور امنیت ملی این کشور را برکنار کرد.

جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا برکنار شد

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ ورزشی ها، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز سه شنبه با انتشار پیغامی در حساب کاربری رسمی خود در توئیتر از اخراج جان بولتون مشاور امنیت ملی دولت خود اطلاع داد.

دونالد ترامپ ظهر روز سه شنبه به وقت محلی در یک پیغام توئیتری درباره نحوه کنار گذاشتن جان بولتون نوشت: من شب گذشته به جان بولتون اطلاع دادم که دیگر در کاخ سفید به خدمات او نیازی نیست. من با بسیاری از پیشنهادات او مخالف بودم و دیگر اعضای دولت نیز همین گونه [مخالف او] بودند.

وی اضافه نمود: من از جان [بولتون] خواستم که استعفا کند و او امروز صبح استعفایش را به من تحویل داد. من از جان [بولتون] برای خدماتش بسیار تشکر می کنم. هفته آینده نام مشاور جدید امنیت ملی را اعلام خواهم کرد.

بولتون پس از توئیت دونالد ترامپ در مورد کنار گذاشته شدنش از کاخ سفید، طی پیغام کوتاهی در حساب کاربری رسمی خود در توئیتر نوشت: من دیشب پیشنهاد استعفا دادم و رئیس جمهور ترامپ گفت: اجازه بده فردا در موردش صحبت کنیم.

بعضی رسانه های آمریکایی مدعی شده اند که شدت دریافت اختلافات بین ترامپ و بولتون بر سر مذاکرات با طالبان در نهایت باعث اخراج بولتون از کاخ سفید شده است.

به نوشته پایگاه خبری هیل، جان بولتون به شدت مخالف دیدار ترامپ با سران طالبان در کمپ دیوید در آستانه هجدهمین سالروز حادثه 11 سپتامبر بوده است. پیش از این خبرهایی در مورد اینکه جان بولتون و مایک پنس معاون ترامپ با دعوت کردن سران طالبان به آمریکا مخالفند، منتشر شده بود اما ترامپ این خبرها را تکذیب کرد.

جان بولتون که از دهه 1980 میلادی با سمت های مختلفی معاون دادستان کل آمریکا، دستیار وزیر خارجه در امور سازمان های بین المللی، معاون وزیر خارجه در امور تسلیحات و امنیت بین المللی و سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، در سه دولت جمهوری خواه آمریکا (دولت های ریگان، بوش پدر، بوش پسر) حضور داشته، نقش مهمی در تصمیم گیری برای حمله نظامی آمریکا به عراق و اففانستان ایفا نموده و همیشه از وی به عنوان یکی از سیاستمداران جنگ طلب واشنگتن یاد می گردد.

بولتون که به دلیل سیاست های افراط گرایانه خود علیه ایران به ایران ستیزی نیز شهرت دارد، سومین مشاور امنیت ملی آمریکا در دوران ترامپ بود؛ البته بدون احتساب کیث کلاگ که به مدت یک هفته به صورت موقت در این سمت فعالیت کرد.

اولین مشاور امنیت ملی آمریکا در دوران ترامپ، مایکل فلین بود که تنها سه هفته پس از شروع به کار دولت مجبور شد به دلیل حواشی و اتهامات مربوط به ارتباطش با سفیر روسیه در آمریکا از سمت خود استعفا کند. در پی استعفای مایکل فلین و پس از یک هفته حضور موقت کیث کلاگ در سمت مشاور امنیت ملی آمریکا، این سمت به هربرت مک مستر سپرده شد اما وی نیز با ترامپ در مورد بعضی مسائل مرتبط با روسیه، ایران و کره شمالی دچار اختلافات جدی شد و در نهایت جای خود را به جان بولتون داد.

اکنون با کنار گذاشته شدن جان بولتون از سمت خود، دونالد ترامپ که هنوز سومین سال ریاست جمهوری خود را به خاتمه نرسانده است باید چهارمین مشاور امنیت ملی خود را معرفی کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا برکنار شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا برکنار شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید