داوطلب رتبه برتر کنکور: به جای زندگی لاکچری، 3 عامل موفقیت داشتم

به گزارش وبلاگ ورزشی ها، رتبه نهم کنکور سراسری می گوید: از خانواده لاکچری و تجملاتی نبوده ام و فقط لطف خدا، کوشش خودم و حمایت های خانواده ام عامل موفقیتم شد.

داوطلب رتبه برتر کنکور: به جای زندگی لاکچری، 3 عامل موفقیت داشتم

گروه علمی و دانشگاهی وبلاگ ورزشی ها؛ پسر دهه هفتادی عشقِ فوتبال که از هر فرصتی برای رفتن به کوچه، پس کوچه های محله و بازی گل کوچیک با دوستان و هم سن و سالانش استفاده می کرد و با لباس های خاکی و گاهی حتی با شلوار پاره شده به خانه بازمی گشت، در یک روز گرم مردادماهی یک تصمیم جدی گرفت؛ او خواست که نامش در میان استعدادهای برتر کشور باشد.

مهران منتظر نوجوان اهل شهر تفت که از سنین کودکی بیشتر بازی های فوتبال داخلی و حتی خارجی را دنبال می کرد حالا حتی فوتبال بازی کردن را هم برای مدتی کنار گذاشت، چرا که عزمش را برای پیروزیت در کنکور جزم نموده بود و نمی خواست هیچ تفریح و لذتی او را از هدفش باز بدارد.

هدف اصلی اش پیروزیت در کنکور بود، پس از همان مرداد 97 درس خواندن را شروع کرد و حتی در تعطیلات روزی 11ساعت درس می خواند و برنامه ریزی می کرد که چگونه به هدف دست یابد.

مهران راز پیروزیتش را توکل به خداوند در تمام لحظات می داند و می گوید حتی برای پیروزیتش در کنکور نذر هم نموده است؛ او می گوید: لطف و عنایت خداوند، کوشش و پشتکار خودش و حمایت های پدر و مادرش بود که پایان توانست در کنکور پیروز گردد.

حالا نتایج کنکور سراسری سال 98 اعلام شده و مهران منتظر جوان متولد 79 اهل شهر تفت استان یزد رتبه نهم کنکور سراسری را در گروه علوم ریاضی و فنی کسب نموده است و به عنوان یک فرد پیروز معتقد است: انسان باید سختی بکشد تا به هدفش برسد.

برای آشنایی بیشتر با مهران منتظر رتبه نهم کنکور ریاضی گفت وگویی داشتیم.

آنچه در گفت وگوی ما با رتبه نهم گروه علوم ریاضی و فنی کنکور سراسری 98 می خوانید:

شب کنکور راحت تر از شب های دیگر خوابیدم

با دیدن آسان بودن سؤالات ناراحت شدم

انتظار رتبه بالاتری را داشتم

بهترین تفریحم تماشای فوتبال است

در هیچ کلاس کنکوری شرکت نکردم

انسان برای پیشرفت باید سختی بکشد

برای کسب رتبه برتر نذر کردم

از خانواده پرتجملی نبوده ام و فقط لطف خدا، کوشش خودم و حمایت های خانواده ام عامل پیروزیتم شد

امکانات حرف اول را برای کسب پیروزیت نمی زند اما بی تاثیر هم نیست

فارس: سؤال اول را از شب قبل از کنکور شروع می کنیم، شما پنج شنبه 13 تیرماه سال جاری کنکور داشتید، به نوعی می توان گفت با توجه به اینکه در گروه ریاضی و فنی کنکور داده اید، نخستین گروه شرکت نماینده در کنکور بودید، از چهارشنبه 12 تیرماه بگویید که آخرین شب قبل از کنکور برای شما بود، این روز برای شما چگونه گذشت؟

منتظر: شاید انتظار این باشد که یک داوطلب کنکور باید شب قبل از کنکور استرس زیادی داشته باشد، اما باید بگویم من شب چهارشنبه 12 تیرماه که آخرین شب مانده به کنکور سراسری بود، راحت تر و بهتر از بقیه شب ها خوابیدم؛ به طوریکه در این شب واقعا در آرامش کامل بودم و هیچ استرسی نداشتم.

اما زمانی که وارد حوزه شدم و دفترچه را دریافت کردم اضطراب و دلشوره گرفتم البته سعی کردم آرامش خود را حفظ کنم و این کار را انجام دادم.

از اینکه سؤالات آسان بود ناراحت شدم

فارس: چرا پس از دریافت دفترچه دلشوره و استرس گرفتید؟

منتظر: برای پاسخ به سوالات دروس عمومی کمی با مشکل روبرو شدم ولی خدا را شکر پیروز شدم که به سوالات پاسخ دهم.

فارس: چطور؟ مگر سؤالات به چه صورت بود؟

منتظر: از نظر من متاسفانه سطح سوالات خیلی پایین بود و سؤالات راحتی طرح شده بود.

فارس: یعنی شما با راحت بودن سؤالات مخالف هستید؟

منتظر: نه اینکه با طرح سؤالات راحت تر مخالف باشم اما اگر سوالات سخت تر باشد رقابت شدید تر شده و غربال کردن داوطلبان برای اعلام نتیجه راحت تر است.

با اینکه انتظار رتبه بالاتری را داشتم اما با شنیدن رتبه نهم کنکور بسیار خرسند شدم

فارس: برویم سراغ روز اعلام نتایج؛ چطور متوجه شدید که یکی از رتبه های برتر کنکور سراسری سال جاری را کسب نموده اید؟

منتظر: یکی از دوستانم برای من پیغام کوتاهی فرستاد که از سایت سازمان سنجش بود و از این طریق متوجه شدم رتبه نهم گروه ریاضی و فنی را به دست آورده ام.

انتظار خودم و خانواده ام رتبه بالاتری بود

فارس: از آن لحظه برایمان بگویید.

منتظر: در آن لحظه خیلی خرسند بودم؛ البته این را هم بگویم که من از خودم انتظار بیشتری داشتم؛ خانواده ام هم بسیار خرسند بودند که من جزء 10 نفر برتر کنکور بودم ولی آن ها هم مانند خودم انتظار بیشتری داشتند.

فارس: انتظار از این بیشتر که جزء 10 نفر برتر کنکور باشی؟

منتظر: بله، من حدس می زدم جزء 3 نفر نخست کنکور باشم، چرا که در تمام آ زمون های آموزشی که شرکت نموده بودم رتبه های نخست تا سوم را بدست می آوردم به همین خاطر از خودم این توقع را داشتم که در میان سه نفر نخست کنکور سراسری باشم، البته حالا هم که نهم شده ام از خودم راضی هستم و خداوند را شکر می کنم.

فارس: چند ساعت در روز درس می خواندید؟

منتظر: در زمانی که به مدرسه می رفتم 6 تا 5 ساعت مطالعه می کردم و در روزهای تعطیل 9 تا 11 ساعت درس می خواندم.

فارس: اصلا از چه زمان به فکر درس خواندن برای کنکور افتادید؟

منتظر: من از شروع سال دهم تحصیلی تصمیم به درس خواندن برای کنکور گرفتم، اما در مرداد ماه سال 97 این تصمیم به صورت جدی شروع شد و من شروع به مطالعه کردم و کنکور را هدف اصلی ام قرار دادم.

در تعطیلات نوروز فقط روز اول را به دید و بازدید اقوام رفتم و بقیه تعطیلات خودم را محدود به درس خواندن کردم و روزی 11 ساعت در تعطیلات نوروزی درس می خواندم.

به فوتبال بسیار علاقمندم

فارس: یعنی هیچ تفریحی نداشتید؟

منتظر: خیر اینگونه نیست،من با برنامه ریزی پیش می رفتم و در کنار درس خواندنم تفریح و استراحت می کردم.

فارس: چه تفریحاتی؟

منتظر: بهترین تفریح من دنبال کردن برنامه های فوتبال و تماشای مسابقات فوتبال بوده است، فوتبال هم بازی می کردم تنها در سال آخر که به کنکور نزدیک می شدم فوتبال بازی دیگر بازی نکردم و به وسیله برنامه های تلویزیونی مسابقات را دنبال می کردم.

رابطه ام با دوستانم بسیار گرم و صمیمی است

فارس: کودکی شما چطور گذشت؟

منتظر: من بچه خیلی آرامی بودم و شیطنت و اذیت زیادی برای خانواده ام نداشتم و بیشتر زمانم را به بازی های بچگانه با دوستانم اختصاص می دادم، علاقه زیادی به بازی فوتبال داشتم و رابطه ام با دوستانم بسیار گرم و صمیمی است.

پدر و مادرم با اقوام صحبت نموده بودند که کمتر به خانه ما بیایند

فارس: خانواده شما در کسب این پیروزیت چه تاثیری داشتند؟

منتظر: خانواده در کسب رتبه من بسیار تاثیر داشته و برای من زحمت می کشیدند، به طوریکه تمامی شرایط را فراهم می کردند و محیط خانه ما همواره آرام و مناسب برای درس خواندن بود، من اصلا به مهمانی نمی رفتم و خانواده ام به خاطر من در بسیاری از مهمانی ها شرکت نمی کردند؛ حتی پدر و مادرم با اقوام صحبت نموده بودند و آنها به خانه ما نمی آمدند تا من در محیطی آ رام و بدون استرس درس بخوانم.

فارس: چند فرزند هستید؟

منتظر: من خواهر و برادری ندارم و تک فرزند هستم.

فارس: شغل پدر و مادر شما چیست؟

منتظر: پدر و مادر من هر دو فرهنگی هستند، پدرم دبیر مدرسه است و مادرم معاون مدرسه، می توانم بگویم خانواده ما یک خانواده فرهنگی است.

در هیچ کلاس کنکوری شرکت نکردم

فارس: کلاس های آموزشی کنکور چقدر در پیروزیت شما تأثیرگذار بود؟

منتظر: من در هیچ کلاس کنکوری شرکت نکردم؛ اما در تمام آزمون های آزمایشی که مدرسه برگزار می کرد حضور داشتم و در بیشتر آزمون ها نیز رتبه اول تا سوم را کسب می کردم؛ مبنای مطالعه ام کتاب درسی بود ولی به نظرم تنها کتاب درسی کامل نیست و برای تمرین از کتاب های دیگر هم استفاده می کردم.

می خواهم در شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها فعالیت کنم

فارس: حالا که رتبه برتر کنکور را کسب کردید و به هر رشته و دانشگاهی که علاقه دارید می توانید بروید، برنامه شما برای آینده چیست؟

منتظر: من به امید خدا می خواهم در رشته برق دانشگاه صنعتی شریف ادامه تحصیل دهم و در آینده در شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها فعالیت کنم.

می خواهم برای ادامه تحصیل به دانشگاه صنعتی شریف تهران بروم، می دانم دوری و دلتنگی خانواده سخت است اما برای پیشرفت و پیروزیتم باید سختی ها را تحمل کنم

اگر برای ادامه تحصیل به خارج بروم به وطن بازمی گردم

فارس: با توجه به رتبه کنکورتان احتمالا در آینده پیشنهاداتی هم از کشورهای دیگر دارید، به این موضوع فکر نموده اید؟

منتظر: شاید برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بروم، اما پس از اتمام تحصیلم به کشور بازمی گردم.

کسب پیشرفت قطعا سختی به همراه دارد

فارس: دوری از خانواده و زندگی خوابگاهی برای شما سخت نیست؟

منتظر: واقعا سخت است؛ ولی آدم برای پیشرفت کردن باید سختی بکشد تا به هدف برسد. تا زمانی که سختی نباشد پیروزیت لذت بخش نیست، خانواده ام حمایتم می نمایند و با آمدنم به تهران هیچ مسئله ای ندارند، با وجود دلتنگی هایی که به وجود می آید پیروزیت من برایشان مهم تر است.

برای کسب رتبه برتر در کنکور نذر کردم

فارس: بجز خانواده چه عواملی را دلیل پیشرفت خود می دانید؟

منتظر: قطعا لطف خدا بزرگ ترین عامل پیروزیت من بوده است و خدا یاری نموده که من یکی از رتبه های برتر کنکور سراسری را کسب کردم، من همواره و در همه حال به خداوند توسل کردم و مطمئنم اگر لطف خداوند نبود هیچ وقت چنین رتبه ای را به دست نمی آوردم، من حتی برای پیروزیت در کنکور نذر هم کردم که می خواهم در روزهای آینده نذرم را ادا کنم.

زندگی لاکچری ندارم و برای پیروزیت فقط به لطف خدا امیدوار بودم که خدا هم یاری کرد و پیروز شدم

پول و سرمایه ای نداشتم که از آن طریق بخواهم پیروز شوم، با لطف خدا، کوشش خودم و حمایت های خانواده ام پیروز شدم

من در یک خانواده معمولی با وضع اقتصادی متوسط زندگی می کنم و زندگی تجملاتی ندارم که از پول یا سرمایه خانواده برای پیروزیت یاری گرفته باشم، تنها چیزی که عامل پیروزیت من بوده است، در درجه اول لطف خداوند و بعد از آن کوشش و پشتکار خودم و همچنین حمایت های پدر و مادرم بوده است.

زمانی که بی انگیزه می شدم از مادرم مشاوره می گرفتم

فارس: در زمانی که برای کنکور درس می خواندید آیا روزهایی هم بود که کاملا ناامید شوید و انگیزه ای برای درس خواندن نداشته باشید؟

منتظر: بله؛ بهمن ماه سال گذشته بود که این حس به سراغ من آمد و من کاملا ناامید شده بودم و در آن روزها با مادرم صحبت می کردم و از ایشان هدایت می گرفتم و آرامش پیدا می کردم. من یک روز کامل استراحت کردم و بعد دوباره با قدرت ادامه به درس خواندن دادم و دیگر ناامید نشدم.

امکانات حرف اول را نمی زند اما بی تاثیر هم نیست

فارس: شرایط و امکانات شهر تفت چطور بود؟

منتظر: حقیقت این است که شهر تفت نسبت به دیگر شهرها امکانات کمی دارد، البته این درست است که امکانات حرف اول را نمی زند اما بی تاثیر هم نیست، من دوره متوسطه دوم را در شهر یزد در مدرسه سمپاد تحصیل کردم و بعد به شهر تفت برگشتم.

فارس: در زمان درس خواندن برای کنکور چقدر در شبکه های اجتماعی فعال بودید؟

منتظر: در زمان مدرسه و نزدیک شدن به آزمون سراسری تلفن همراهم را کنار گذاشتم و در شبکه های اجتماعی فعالیتی نداشتم اما به محض اینکه آزمون کنکور تمام شد به سراغ تلفن همراهم رفتم و در شبکه های اجتماعی فعالیت می کنم.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس

به "داوطلب رتبه برتر کنکور: به جای زندگی لاکچری، 3 عامل موفقیت داشتم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داوطلب رتبه برتر کنکور: به جای زندگی لاکچری، 3 عامل موفقیت داشتم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید