کتاب بخوانیم یا کتاب صوتی گوش بدهیم؟

داشنمندان ثابت نموده اند که ساختار و بستر یادگیری می تواند نقش بسیار زیادی در سرعت و عمق یادگیری داشته باشد. مثلا نوع کتاب شما اعم از فیزیکی یا الکترونیکی و یا حتی کتاب صوتی می تواند تاثیرگذار باشد.

کتاب بخوانیم یا کتاب صوتی گوش بدهیم؟

به گزارش، باور عامه مردم این است که وقتی یک درس یا یک مهارت را سریع یاد می گیریم، پس این یعنی باهوش هستیم. اما اگر روند یادگیری ما در یک عرصه خاص کند باشد، پس آنچنان هم باهوش نیستیم و نظرات جالبی را راجع به خودمان نخواهیم شنید.

اما داشنمندان ثابت نموده اند که ساختار و بستر یادگیری می تواند نقش بسیار زیادی در سرعت و عمق یادگیری داشته باشد. مثلا نوع کتاب شما اعم از فیزیکی یا الکترونیکی و یا حتی کتاب صوتی می تواند تاثیرگذار باشد.

استفاده از انواع کتاب صوتی فواید بسیار زیادی دارند. شما می توانید در هر جا و مکانی به آن ها گوش دهید، حتی در ماشین، یا روی تردمیل. به علاوه، درخت کمتری هم برای تولیدشان قطع می شود. همچنین اکثر علاقه مندان می توانند از روان بودن زبان فارسی در کتاب صوتی لذت ببرند. اما با توجه به تحقیقاتی که اخیراً توسط دانشمنان اجرا شده، کتاب صوتی فقط به دردِ پر کردن اوقات می خورد! اگر قرار است یک مهارت مهم را فرا بگیرید، قطعاً باید از یک کتاب فیزیکی بهره ببرید.

در یکی از تحقیقاتی که در سال 2010 انجام شد، 48 دانشجو به دو گروه تقسیم شدند. گروه اول به یک فایل صوتی راجع به یک مقاله روانشناسی کودک گوش فرا دادند. گروه دوم، آن را به صورت فیزیکی در اختیار داشتند. هردوی آن ها زمان و حواس پرتی های مشابهی را در هنگام یادگیری تجربه کردند. اما نمره آن ها در امتحانی که از مقاله گرفته شد، متفاوت بود! گروه کتاب فیزیکی 81 درصد درست، گروه کتاب صوتی 59 درصد درست.

آیا می دانید فرق میان 81 و 59 درصد چقدر است؟ این تفاوت به اندازه تفاوت میان نمره 18 و 10 است، پس آن را دست کم نگیرید. حال به این سوال بپردازیم که چرا خواندن یا گوش دادن به یک مطلب، بر روی میزان یادگیری آن تاثیر دارد؟

دانشگاه ویلینگهام شرح می دهد که دو عامل مهم در این ماجرا دخیل هستند. اولین مورد این است که خوانش ما کندتر از گوش دادن ماست. نکته مثبت این کار اینجاست که کند بودن می تواند به دریافت عمیق تر اطلاعات جدید یاری کند. حدود 10 تا 15 درصد از حرکات چشم ما در خواندن یک کتاب، پس رونده است. این یعنی پس از اتمام یک جمله باز می شود و دوباره آن را آنالیز می نماید. این کار آنقدر سریع اتفاق می افتد که ما حتی متوجه آن نمی شویم.

دومین عامل، سرنخ هایی است که کتاب فیزیکی به ما ارائه می دهد و کتاب صوتی ما را از آن محروم می نماید. ما در کتاب فیزیکی با فهرست بندی، عنوان و موارد خارج از بحث و پرانتز ها روبرو هستیم. تمامی این موارد می توانند به شکل گیری بهترِ ساختار مطلب یاری نمایند؛ در صورتی که در کتاب صوتی از این موارد محروم هستیم.

کتاب های الکترونیکی پدیده های جالبی هستند، شما قصد دارید دوباره به روش سنتی کتاب خواندن دامن بزنید، اما همچنان نمی خواهید از تکنولوژی عقب بمانید، در نتیجه از کتاب های الکترونیکی استفاده می کنید. یکی از تحقیقاتی که اخیراً توسط دانشمندانِ دانشگاه نروژ انجام شد، ثابت کرد کسانی که کتاب های فیزیکی و چاپی می خوانند، می توانند جزئیات بیشتری را نسبت به کسانی که از کتاب الکترونیکی استفاده می نمایند به یاد بیاورند.

اگرچه استفاده نمایندگانی که از کتاب های الکترونیکی سرعت خواندن بیشتری دارند، اما نمی توانند به خوبی گروه کتاب های چاپی ترتیب وقایع را به خاطر بیاورند. کاربران کتاب های الکترونیکی ادعای بیشتری در آگاهی نسبت به اطلاعات کلی و جزئی کتاب دارند، اما اصولاً در آزمون ها افتضاح به بار می آورند.

اگرچه که با وجود تمام این ضرر ها و فواید، نمی توان کتاب های الکترونیکی، چاپی و صوتی را دسته بندی کرد، هر کدام از آن ها صندلی خاص خودشان را دارند. اگر شما قصد دارید که در میان تحرک بدنی اندکی از اطلاعات فلان فیلسوف را فرا بگیرید، پس کتاب صوتی بهترین روش برای این کار است. اما اگر می خواهید یک مطلب کاملاً جدید و البته غامض و سخت را یاد بگیرید، بهتر است در زمان سفر کنید و به قبل از انقلاب برگردید و از کتاب های چاپی بهره ببرید. مطمئنم که از میزان عمق یادگیری خودتان غافلگیر خواهید شد!

منبع: برترین ها

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "کتاب بخوانیم یا کتاب صوتی گوش بدهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب بخوانیم یا کتاب صوتی گوش بدهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید