دوباره ترسالی می گردد؟

یک زمین شناس مدعی شد: ایران طی یک دوره 3 تا 4 دهه با خشکسالی روبرو بوده و از سال گذشته این دوره با بارش های بیشتر گویا به انتها رسیده و با توجه به شواهد، نظریه شروع دوره ترسالی بعید به نظر نمی رسد.

دوباره ترسالی می گردد؟

سیدرمضان موسوی در گفت وگو با خبرنگاران با بیان اینکه با اجرای عملیات های آبخیزداری، مکانیکی، بیولوژیکی و بایو مکانیکی می توان موجبات حفظ عرصه های با ارزش کشور را فراهم ساخت، اظهار کرد: با اجرای عملیات های مربوط به حفاظت آب و خاک، ترمیم زخم ها و برطرف تجاوز بر حریم عرصه ها و پدیده های طبیعی نظیر رودخانه ها، جنگل ها، مراتع و سواحل می توانیم شاهد بهره برداری کامل از باران در دوره ترسالی باشیم.

وی با بیان اینکه نبود سازه های حفاظتی برای کناره رودخانه ها و جاده ها، ساخت پل ها بدون مطالعه و پیش بینی سیل ها و بارش های سنگین عامل اصلی افزایش خسارات سنگین اخیر بوده است، توضیح داد: در سیل اخیر اکثر پل های روی رودخانه ها و دره ها به جای منفذ خروجی آب، به عنوان سد عمل کردند و این اشتباهات جدی باعث بروز خسارت و صرف هزینه های سنگین شده است.

این کارشناس زمین شناسی، با بیان اینکه رفتار هوا و اقلیم درست شبیه به عملکرد پدیده های دیگر زمین به صورت دوره ای و تکراری است، گفت: کشور ایران در فلات خشک واقع شده و جز مناطق کم بارش است و طی یک دوره 3 تا 4 دهه با خشکسالی روبرو بوده و از سال گذشته این دوره با بارش های بیشتر گویا به انتها رسیده و با توجه به شواهد، نظریه شروع دوره ترسالی بعید به نظر نمی رسد.

موسوی در ادامه با بیان اینکه محتمل است در سال های پیش رو بارندگی های شدید، متعدد و متنوعی را در محدوده کشور داشته باشیم، اظهار کرد: این بارش ها می تواند برای کشور خشکی مانند ایران یک فرصت محسوب گردد که باید با انجام عملیات مختلف آبخیزداری و حفاظت از خاک از آن به بهترین نحو بهره برداری کرد.

وی با بیان اینکه طی 40 سال گذشته هزینه لازم برای بخیه، ترمیم و درمان کردن زخم هایی که بر پیکر دامنه ها، دره های و آبراه ها به وجود آمد، انجام نشد، اعلام نمود: بارش های اخیر نشان داده که اگر بخش کوچکی از هزینه های چند هزار میلیارد تومانی خسارت ها در سال های گذشته در حوزه آبخیزداری کشور مصرف می شد امروز بخش عظیمی از بودجه کشور صرف پرداخت خسارت های سیل نمی شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "دوباره ترسالی می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دوباره ترسالی می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید