ایران در گزارش جهانی شاخص نوآوری 4 پله صعود کرد

به گزارش وبلاگ ورزشی ها به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سازمان جهانی مالکیت فکری WIPO با عضویت بیش از 190 کشور از جمله ایران هر ساله با تکیه بر بعضی سنجه ها، گزارش شاخص نوآوری کشورهای عضو را منتشر می نماید.

ایران در گزارش جهانی شاخص نوآوری 4 پله صعود کرد

با توجه به اهمیت فاکتور نوآوری در پیشرفت ملت ها، رقابت تنگاتنگی میان کشورهای عضو وجود دارد تا با ارتقاء زیر ساخت های نرم و سخت افزاری در شاخص سالانه مزبور رتبه با کیفیت تری به دست آورند.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بر اساس اسناد بالا دستی از جمله مصوبه کارگروه عالی شورای انقلاب فرهنگی وظیفه سخت هماهنگی میان انبوه ارگانها و دستگاههای دولتی و شرکت ها و فعالان این حوزه را بر عهده دارد و البته یکی از مصادیق تایید کوشش سر سختانه ایران برای حرکت در جهت نو آوری (علی رغم تمام مسائل) می تواند گزارش سالانه این نهاد بین الملی معتبر باشد.

ایران از سال 2011 میلادی، به جمع کشورهای مورد ارزیابی سازمان دنیای مالکیت فکری پیوسته است و در آخرین گزارش این سازمان، یعنی GII 2019، با چهار پله صعود، در رده شصت و یکم کشورهای نوآور دنیا و رده دوم آسیای مرکزی و جنوبی قرار گرفته است. ایران در سال 2018 نیز، جهشی ده پله ای در این زمینه را تجربه کرد و از صندلی 75 در سال 2017، به صندلی 65 صعود کرد.

سومین کشور دنیا در شاخص علوم و مهندسی

جمهوری اسلامی ایران در مجموع پیروز به کسب امتیاز 34.43 شد و بالاتر از کشورهایی نظیر برزیل، عربستان، آفریقای جنوبی و قطر قرار گرفته است.

در این گزارش شاخص های مختلف ورودی مانند نهادها و مؤسسات، زیرساخت، سرمایه انسانی و پژوهش، پیچیدگی بازار و پیچیدگی کسب وکار به عنوان معیار محسوب می شوند . آنالیز این شاخص های مبنایی نشان می دهد که ایران در شاخص سرمایه انسانی و پژوهش وضعیت بسیار بهتری را به خود اختصاص داده است. امتیاز ایران در این شاخص، برابر با 37.6 بوده و با دو پله صعود نسبت به سال گذشته، در رده 45 فهرست دنیای قرار گرفته است که یک نکته قابل توجه وضعیت بسیار رضایت بخش ایران در آموزش عالی به عنوان یکی از زیرشاخص های سرمایه انسانی و پژوهش است.

در این شاخص، ایران با امتیاز 62.6، در رده دوم فهرست کلی قرار گرفته است . بر این اساس ایران از نظر تعداد فارغ التحصیلان حوزه علوم و مهندسی با کسب امتیاز 43.9 پیروز به کسب رتبه سوم دنیا شده است .

در میان شاخص های خروجی، شامل خروجی دانش و فناوری و خروجی های خلاقانه نیز، امتیاز ایران به ترتیب برابر با 27.2 و 32.5 است که رده های 46 و 45 دنیا را برای کشور به ارمغان آورده است.

ایران در چند سال اخیر، جهشی بزرگ در این دو شاخص تجربه نموده است؛ به طوری که از صندلی 90 و 116 در سال 2015، به صندلی های فعلی دست یافته است. لازم به ذکر است حمایت از زیست بوم های نو آور و شرکت های دانش بنیان نقشی موثر در جهش رتبه ایران در شاخص سالیانه نو آوری داشته است . حمایتی که با کوششی هر روزه با انبوهی از مسائل و بودجه و اختیارات محدود ، محقق می گردد .

منبع: خبرگزاری مهر

به "ایران در گزارش جهانی شاخص نوآوری 4 پله صعود کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران در گزارش جهانی شاخص نوآوری 4 پله صعود کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید